Statut Fundacji

Postanowienia ogólne

§ 1

  1. Fundacja pod nazwą  „Mieć Pasje”, zwana dalej Fundacją, ustanowiona została przez Beatę Grzywacz, zwaną dalej fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Halinę Chojnacką w kancelarii notarialnej Tarnobrzegu, przy Sienkiewicza 25 w dniu 11.08.2020 r.
  2. Fundacja działa na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz.U. z 2016r. poz. 40 z późn.zm.), ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. – o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U z 2003 r., nr 96, poz. 873, tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r., poz. 1057, a także na podstawie niniejszego Statutu.

§ 2

  1. Fundacja posiada osobowość prawną.
  2. Fundacja powoływana jest na czas nieoznaczony.

§ 3

Siedzibą fundacji jest miasto Tarnobrzeg.

§ 4

  1. Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
  2. Fundacja może tworzyć oddziały, filie, zakłady, przedstawicielstwa, inne podmioty ekonomii społecznej, spółki kapitałowe, w tym nabywać akcje i udziały spółek.
  3. Fundacja może przystępować do spółek kapitałowych, fundacji, stowarzyszeń i innych podmiotów ekonomii społecznej.
  4. Fundacja może tworzyć fundusze, w tym o charakterze celowym, zgodnie z wolą ofiarodawcy.
  5. Fundacja może tworzyć podmioty umożliwiające realizacje jej celów i zadań.
  6. Fundacja może używać pieczęci wskazującej jej nazwę i siedzibę. Pieczęć ponadto może zawierać znak graficzny (logo) Fundacji.

§ 5

Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym, zasłużonym dla celów  Fundacji.

§ 6

Ministrem właściwym dla Fundacji i sprawującym nadzór nad nią jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Cele i zasady działania Fundacji

§ 7

Celem Fundacji jest:

  1. Prowadzenie działalności kulturalnej z zakresu sztuki oraz ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, a w szczególności wspieranie rozwoju twórczości ludowej, rzemieślniczej i rękodzieła, odtwarzanie dorobku ginących zawodów, pielęgnowanie i promocja dorobku kultury regionu w kraju i za granicą, 
  2. Wspieranie działalności edukacyjno - oświatowej i naukowej,
  3. Wspieranie inicjatyw społecznych i obywatelskich, podnoszenie świadomości społecznej,
  4. Wspieranie działalności dobroczynnej i charytatywnej, 
  5. Reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
  6. Wspieranie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, w tym integrację tych osób ze społeczeństwem, 
  7. Wspieranie działalności na rzecz seniorów,
  8. Wspieranie działalności w obszarze zapobiegania wkluczeniom, m.in. społecznym, edukacyjnym, zawodowym, cyfrowym,
  9. Wspieranie działalności na rzecz rozwijania zainteresowań,
  10. Wspieranie działalności na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy miedzy społeczeństwami,
  11. Wspieranie działalności na rzecz poprawy świadomości społecznej i obywatelskiej, 
  12. Współpraca z organizacjami społecznymi realizującymi cele zbieżne z celami fundacji.

§ 8

  1. Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych i fizycznych, o działalności zbieżnej z celami Fundacji.
  2. Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może współpracować z instytucjami rządowymi, samorządowymi, osobami prywatnymi i organizacjami społecznymi zbieżnymi z jej celami.

§ 9

Fundacja realizuje swoje cele poprzez:

  1. Odkrywanie, wspieranie i promowanie artystów, rękodzielników oraz przedstawicieli ginących zawodów, 
  2. Rozwijanie talentów artystycznych u dzieci i dorosłych,
  3. Prowadzenie działań edukacyjnych, rękodzielniczych na różnych szczeblach kształcenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
  4. Tworzenie warunków do pracy artystycznej i rękodzielniczej oraz podnoszenie kwalifikacji twórców,
  5. Poznawanie i pielęgnowanie dorobku kultury regionu, kraju oraz historii i tradycji w Polsce i poza jej granicami,
  6. Propagowanie wykorzystania nowoczesnych technologii w upowszechnianiu wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym, sztuce, rękodziele i rzemiośle,
  7. Inicjowanie i wspieranie rozwoju sztuki, rękodzieła i rzemiosła, w tym współczesnego wzornictwa i zdobnictwa opartych na tradycjach,
  8. Wspieranie twórczości, przedsiębiorczości i działalności kulturalnej powiązanej z edukacją i rozwojem osobistym,
  9. Organizowanie wszelkich przedsięwzięć kulturalnych,
  10. Współpracę z instytucjami i urzędami zajmującymi się nauką, edukacją, oświatą, zdrowiem, historią, sztuką, regionalizmem – zarówno na szczeblu krajowym jak i samorządowym,
  11. Organizację imprez charytatywnych i aukcji oraz zbiórek publicznych zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  12. Organizację tematycznych targów, eventów,  happeningów, seminariów, jarmarków, spotkań w szkołach, uczelniach wyższych, itp.,
  13. Tworzenie przestrzeni do włączania społecznego osób zagrożonych wykluczeniem, szczególnie osób niepełnosprawnych i seniorów,
  14. Organizowanie spotkań, imprez, wykładów i warsztatów oraz działań oświatowych i popularyzatorskich w zakresie tematyki zawartej w Statucie, z udziałem znawców kultury ludowej i rękodzielników, 
  15. Działalność wspomagającą  rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,
  16. Promocję i organizację wolontariatu,
  17. Inne dozwolone prawem działania, skutecznie umożliwiające realizację działań statutowych.

§ 10

  1. Fundacja może realizować swoje cele poprzez prowadzenie działalności odpłatnej pożytku publicznego.
  2. Przychód z działalności odpłatnej  przeznaczony jest wyłącznie do realizacji działań statutowych.

Majątek i dochody Fundacji.

§ 11

  1. Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski, na który składają się środki finansowe określone w akcie notarialnym ustanawiającym Fundację, w wysokości 1.000 (tysiąc) złotych, a także nieruchomości i ruchomości oraz inne prawa majątkowe i środki finansowe nabyte przez Fundację w toku jej działania.
  2. Fundacja prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  3. Zabrania się:
    1. udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w  linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli,  zwanych dalej osobami bliskimi.
    2. przekazywania  majątku na rzecz ich członków, członków organów, ich pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli to przekazanie następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
    3. wykorzystywania  majątku  na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach  innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu organizacji lub podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3,
    4. zakupu towarów lub  usług  od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

§ 12

Dochody Fundacji pochodzić mogą w szczególności z:

  1. Darowizn, spadków, zapisów krajowych i zagranicznych, sponsoringu,
  2. Dotacji i subwencji oraz grantów,
  3. Dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
  4. Wpływów pochodzących z wkładów na rachunkach bankowych, lokat, kapitałowych, papierów wartościowych oraz odsetek od udzielonych pożyczek,
  5. Działalności odpłatnej.

§ 13

  1. Darczyńca, przekazując Fundacji środki majątkowe, może zastrzec, że środki te mają być przeznaczone na określony rodzaj działalności Fundacji. Jeżeli przekazaniu środków nie towarzyszy określenie celu ich wykorzystania, Fundacja może przeznaczyć je na dowolny cel statutowy.
  2. Fundacja może tworzyć fundusze, w tym o charakterze celowym, zgodnie z wolą ofiarodawcy.
  3. Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej oraz w walutach obcych we właściwych bankach zgodnie z przepisami prawa dewizowego. Fundacja może posiadać również rachunki bankowe oraz majątek za granicą.
  4. Majątek Fundacji nie może być przekazywany na rzecz Fundatorów, członków władz Fundacji ani jej pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach odmiennych niż te, które obowiązują w stosunku do osób niezwiązanych z Fundacją, w szczególności nie może być przekazywany bezpłatnie lub na warunkach preferencyjnych.

Władze Fundacji

§ 14

Władzami Fundacji jest Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem.

§ 15

  1. Zarząd Fundacji składa się z 2-5 członków powoływanych i odwoływanych przez Fundatora. Zarząd jednoosobowy tworzy Prezes Fundacji. Zarząd wieloosobowy tworzy Prezes Zarządu i dwóch Członków Zarządu.  
  2. Fundator może być jednocześnie członkiem Zarządu. 
  3. Kadencja członków Zarządu trwa 5 (pięć) lat. Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję. 
  4. Fundator ma prawo zmienić skład Zarządu w każdym czasie.
  5. Członkowie Zarządu nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne,  ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
  6. Członkostwo w Zarządzie ustaje z chwilą upływu kadencji bądź rezygnacji złożonej Fundatorowi na piśmie, śmierci członka Zarządu albo wskutek odwołania.
  7. Odwołanie członka Zarządu następuje w razie:
    1. wykonywania działalności, której charakter uniemożliwia należyte wykonywanie funkcji członka Zarządu,
    2. choroby, ułomności lub utraty sił – powodujących trwałą niezdolność do sprawowania tej funkcji,
    3. niespełniania obowiązków członka Zarządu przez okres dłuższy niż 2 (dwa) miesiące,
    4. nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu,
    5. istotnego naruszenia postanowień Statutu.

§ 16

  1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
  2. Do kompetencji Zarządu należy:
    1. wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji,
    2. realizacja celów statutowych,
    3. sporządzanie planów pracy i budżetu,
    4. zarządzanie majątkiem Fundacji,
    5. zatrudnianie pracowników i nawiązywanie współpracy z wolontariuszami,
    6. ustalanie wysokości wynagrodzenia członków Zarządu i pracowników Fundacji,
    7. przyjmowanie subwencji, darowizn, spadków, zapisów.
    8. kierowanie bieżącą działalnością Fundacji,
  3. Zarząd może ustanowić pełnomocników do kierowania działaniami Fundacji, określając im zakres pełnomocnictwa, a także do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji.

§ 17

  1. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na pół roku. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes.
  2. O posiedzeniu muszą być powiadomieni wszyscy członkowie Zarządu drogą sms lub email.
  3. Zarząd podejmuje decyzje w drodze uchwał zapadających zwykłą większością głosów. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
  4. Członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu pełnienia swoich funkcji.

§ 18

  1. W zakresie organizacji pracy i osiągania celów statutowych Fundacji, Zarząd jest samodzielny i może kształtować strukturę organizacyjną zgodnie z potrzebami.
  2. Prezes Zarządu jest dla pracowników Fundacji kierownikiem zakładu pracy w rozumieniu prawa pracy.
  3. Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji, dotyczących zobowiązań, spraw majątkowych oraz udzielania pełnomocnictw, uprawniony jest  każdy członek Zarządu samodzielnie. 

Kompetencje Fundatora

§ 19

  1. Do kompetencji Fundatora należą:
    1. Zmiana Statutu,
    2. Powoływanie i odwoływanie członków Zarządu,
    3. Decyzja o połączeniu Fundacji z inną Fundacją,
    4. Decyzja o likwidacji Fundacji,
  2. W przypadku śmierci Fundatora, jego kompetencje przejmuje Prezes Zarządu Fundacji.

Połączenie Fundacji z inną Fundacją

§ 20

  1. Fundacja może połączyć się z inną Fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
  2. Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel działania Fundacji.
  3. W sprawach połączenia z inną Fundacją, decyzję podejmuje Fundator.

Likwidacja Fundacji.

§ 21

  1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
  2. W celu przeprowadzenia likwidacji Fundacji, Fundator ustanawia Likwidatora.
  3. Likwidator podejmuje decyzje w sprawie pozostawionego majątku Fundacji, biorąc pod uwagę cel Fundacji oraz uzgodnienia z Fundatorem.
  4. Majątek powstały po likwidacji Fundacji przekazuje się, z zastrzeżeniem treści przepisu art.5 ust.4 ustawy o fundacjach, instytucjom, których działalność odpowiada celom Fundacji, wskazanym w tym celu przez Fundatora.

§ 22

W sprawach nieuregulowanych niniejszym Statutem mają zastosowanie przepisy ustawy o fundacjach.